Jakie są formalności związane z kupnem nieruchomości za granicą?

Inwestowanie w nieruchomości to dla coraz większej liczby Polaków sposób na pomnażanie swojego kapitału oraz ochronę zgromadzonych oszczędności przed inflacją. Oprócz zakupu działek, domów czy mieszkań w Polsce, spore grono naszych rodaków poszukuje również atrakcyjnych nieruchomości za granicą. Niezależnie do tego, czy Twoim priorytetem jest osiąganie pasywnego dochodu z inwestycji, czy poszukujesz swojego nowego miejsca na Ziemi, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, na jakie formalności związane z kupnem zagranicznej nieruchomości należy się przygotować i gdzie szukać pomocy, chcąc nabyć dom lub mieszkanie za granicą.

 

Dlaczego Polacy poszukują nieruchomości za granicą?

W ostatnich latach media regularnie donoszą o lawinowych wzrostach cen nieruchomości w Polsce. Stan rynku mieszkań oraz domów sprawia, że wielu inwestorów poszukuje konkurencyjnych, a często nawet znacznie tańszych nieruchomości w krajach o bardziej przyjaznym klimacie. Doskonałym przykładem jest tutaj Cypr Północny, który oprócz tanich nieruchomości i przyjemnej pogody, przyciąga liberalnymi przepisami podatkowymi oraz ograniczeniem do minimum formalności po zakupie mieszkania za gotówkę lub na kredyt.

 

Formalności związane z kupnem: wybór domu lub mieszkania

Pierwszy krokiem do tego, by cieszyć się swoim wymarzonym mieszkaniem w nowym miejscu lub czerpać zyski z wynajmu nieruchomości, jest wybór przedmiotu inwestycji. Warto do tej kwestii podejść z odpowiednią rozwagą, starannie selekcjonując oferty dostępne na rynku. W przypadku nieruchomości położonej za granicą bardzo istotne staje się jak najdokładniejsze poznanie kraju, jego walorów, obowiązujących w nim przepisów, czy zwyczajów. Dla wielu osób istotne mogą okazać się również formalności po zakupie mieszkania lub domu, m.in. związane z ubieganiem się o obywatelstwo kraju, na którego terenie nabyliśmy naszą nieruchomość.

 

Kupno mieszkania formalności – ważna rola agencji nieruchomości

Czynników, na które należy zwrócić uwagę, kupując dom lub mieszkanie w obcym kraju, jest naprawdę wiele. Właśnie dlatego, warto pomyśleć o zapewnieniu sobie profesjonalnej pomocy i wsparcia na każdym etapie inwestycji. Szczególnie polecamy korzystanie z usług biur nieruchomości, które od lat działają na zagranicznych rynkach, mając w swoim portfolio szeroki zakres sfinalizowanych transakcji.

Planując kupno mieszkania formalności warto powierzyć doświadczonemu agentowi, którego pomoc może obejmować m.in.:

  • sprawdzenie stanu prawnego oraz faktycznego nieruchomości,
  • przygotowanie niezbędnych dokumentów oraz ich tłumaczeń,
  • wsparcie przy remoncie lub przygotowaniu nieruchomości do zamieszkania,
  • opiekę nad lokalem oraz zarządzanie najmem,
  • nadzór nad zgodnością całego procesu inwestycyjnego z prawem danego kraju,
  • wsparcie w uzyskaniu finansowania oraz w spełnieniu formalności po zakupie mieszkania na kredyt.

 

Wymagane dokumenty i formalności po zakupie mieszkania

W większości krajów w Europie do zakupu mieszkania wymagany jest standardowy zestaw dokumentów, obejmujący: dowód osobisty lub paszport, profil osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, dokument potwierdzający pochodzenie kapitału (np. umowa kredytu bankowego) oraz dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości.

Należy również spełnić niezbędne formalności po zakupie mieszkania lub domu, takie jak przeniesienie prawa własności na nowego właściciela, zapłata podatku od nabytej nieruchomości, podpisanie nowych umów na media czy ubieganie się o obywatelstwo. Jeśli chcesz zainwestować w mieszkanie, by następnie zarabiać na jego wynajmie, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, które zajmie się obsługą całego procesu, weźmie na siebie promocję nieruchomości, wyszuka najemców, przygotuje obiekt oraz zajmie się rozliczaniem czynszów i pozostałych opłat.

 

Kupno nieruchomości za granicą z RT Invest – bezpieczne i bezstresowe

Jedną z coraz chętniej wybieranych lokalizacji na zakup nieruchomości za granicą jest Cypr Północny, słynący z doskonałej pogody, łagodnego klimatu, niskich podatków oraz atrakcyjnych cen domów i mieszkań. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty nieruchomości na Północnym Cyprze i nawiązać współpracę z renomowanym, polskim biurem? Skontaktuj się z nami już dziś i odkryj wszystkie zalety kupna mieszkania lub domu z RT Invest.

Posted in Bez kategorii.